Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μεσολογγίου

epi-kpe-mesΣτις 03.02.2016 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μεσολογγίου όπου υλοποιήθηκε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο: “Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου”. Οι μαθητές της Α΄ τάξης συμμετείχαν σε οργανωμένες δράσεις του προγράμματος και ενημερώθηκαν σε σχέση με:

• τη διατήρηση και διαχείριση των σπάνιων οικότοπων και των ειδών χλωρίδας και πανίδας.
  • την ανάδειξη, διατήρηση και διαχείριση του ισχυρού πολιτισμικού φορτίου που υποστηρίζει η λιμνοθάλασσα, έχοντας διαμορφώσει τις οικονομικές, κοινωνικές και πολιτισμικές συνιστώσες της ταυτότητας της περιοχής (πολιτισμική ποικιλότητα).

Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας κάνοντας μελέτη πεδίου, εμπνεύστηκαν, έγραψαν ποιήματα και εξέφρασαν τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά τους σε σχέση με τη λιμνοθάλασσα.

“Λιμνοθάλασσα γλυκιά”

Πελάδες βρίσκονται πολλές

τριγύρω στην ποδιά σου

γαλήνια η θάλασσα